Edukacja drogą do zwycięstwa

,,Ucz się, ucz, bo nauka do potęgi klucz! ” – chyba niejednokrotnie usłyszałeś to od osób bardziej obytych. Jedni mówią, że czas zdobywania wiedzy jest niesamowity, a drudzy, że pamiętają go jako najokropniejszy okres w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie da się tego stwierdzić, gdyż odczuwalnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po ukończeniu szkoły wystawia własną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które właśnie się uczą nagminnie narzekają, zaś z drugiej strony na myśl przychodzą opowiadania mamy, w których tak niesamowicie szczęśliwie wspomina lata spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich podejście zdumiewało. Zdarzały się oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też są, ale zwykle w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego w inny sposób. Należy na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje życie. Uzyskują wiedzę, którą mogą ulokować w danej dziedzinie, chociaż nie twierdzą, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osóbki, dla których nauka kojarzy się jedynie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych sformułowań jest troszkę prawdy.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy się uczą, mają wzorowe wyniki jest łatwiej w życiu, bowiem trafić na dobre studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeżeli ktoś pragnie rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest potrzebna, a zdobyta wiedza będzie partnerować przez calutki czas wykonywania swojego zawodu. Żadna pomyłka nie jest dozwolona. Osoby, które mają problemy z wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna góruje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do nauki, ponieważ z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na żmudnym powtarzaniu nużącego materiału na egzamin.

Reasumując: uzyskana mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje dużo kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.