Jak zaplanować dzień z dzieckiem

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak może wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Powszechnie znana reguła głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych dniach po narodzinach dziecka to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszelkie domowe obowiązki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że noworodek będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie bez przerwy chciał picia. W pierwszych dniach na świecie dziecko nie ma jeszcze regularnych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz przerwa wyniesie nawet trzy godziny, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co kilka minut.

new years wishes

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym trybie życia małego dziecka każdy plan może być niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się irytować.

Nie denerwuj się, kiedy na początku opiekowanie się o dziecko będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.