Popularny Berlin w niecodziennej wersji

Stolica Niemiec to miasto o bardzo urozmaiconej oraz smutnej historii. Realia II wojny światowej dopuściły do ogromnych zniszczeń na terenie miasta, następnie przez dekady Berlin podzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez licznych turystów. Dobrze poznać mniej popularną odsłonę metropolii, żeby zobaczyć to miejsce z nieco odmiennej strony.

Osoby chcące poznać berlińską wersję artystycznej awangardy, koniecznie muszą odwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z architektonicznego punktu widzenia, teren ten nie będzie się chwalić standardowymi zabytkami, jednak z pewnością panorama jest interesująca. Znajdziemy tam zdewastowane, wiekowe kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie pokryte wielobarwnymi muralami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Egzystuje tam pełno osób z całego świata, rasizm nie będzie dopuszczalny, na ulicach widzimy persony o wszelkim kolorze skóry, oni żyją w symbiozie ze sobą. Znajdziemy tam pełno awangardowych barów, księgarni ciekawymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce owe jest również polecane wegetarianom, na każdym przystanku zauważymy jadłodajnię, w której ofercie nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę szlakiem zniszczonego muru berlińskiego. W centrum stolicy co prawda są zachowane jego reprezentacyjne elementy, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy o wiele dalej. W tym celu będziemy potrzebowali udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, tam klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, nostalgicznych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama idealnie komponuje się z kolorowymi częściami muru, przykrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Jednak w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej części miasta, zobaczymy Berlin z całkiem innej strony.